آموزشی

برای منزل مبل راحتی بخریم یا مبل استیل و سلطنتی؟

بی شک انتخاب مبلمان مناسب از میان تعداد بالایی از مبلمان متنوع موجود در بازار کار بسیار دشواری است. از سوی دیگر علاوه بر بالا بودن تنوع، با کوچکتر شدن خانه‌ها، امکان استفاده از بسیاری مدل‌ها ممکن نیست. در این مقاله نکاتی را از جهت متراژ، بودجه و نوع دکوراسیون بررسی میکنیم تا ببینیم برای منزل مبل راحتی بهتر است یا مبل سلطنتی و استیل.

  

یکی از مدل‌های مبلمان پرطرفدار در ایران مبلمان استیل یا سلطنتی است. این مدل در خانه‌های بزرگ به زیبایی هر چه تمام‌تر شکوه خود را نشان میدهد. اما به دلیل طرح‌های شلوغ و بزرگ، چوب‌های منبت کاری شده و تاج‌های بزرگ، امکان استفاده از آنها در خانه‌هایی با متراژ کوچک عملا غیر ممکن است.

امروزه با وجود تنوع بالایی از مبلمان که در بازار وجود دارد، امکان دکور کردن خانه با استفاده از هر سبک چیدمانی وجود دارد اما همچنان انتخاب بین مبل راحتی و استیل برای خیلی از افراد کار دشواری است. در این مقاله به بررسی مبل راحتی و استیل، تفاوت و برتری‌های هر مدل می‌پردازیم و به شما کمک خواهیم کرد که انتخاب بهتری با در نظر گرفتن متراژ و مدل چیدمان مورد نظر خود داشته باشید.

 

تفاوت مبل راحتی و استیل

اگر هنگام انتخاب مبلمان نمیدانستین برای شما مبل راحتی بهتر است یا سلطنتی و استیل، و یا نمیدانید کدام انتخاب بهتری برای منزل شماست ابتدا به چند پرسش زیر پاسخ دهید.

  • سبک مورد علاقه شما در چیدمان منزل چیست؟
  • آیا ترجیح می‌دهید خانه ایی مجلل داشته باشید یا خانه‌ایی با سبک مینیمال و راحت؟
  • آیا فضای کافی برای داشتن دو دست مبل در خانه دارید؟
  • و…

 

پرسش‌هایی از این قبیل برای انتخاب مبلمان به شما کمک زیادی می‌‌کنند تا بدانید با توجه به شرایط کدام انتخاب محیطی مورد پسند و راحت را برای شما به وجود می‌آورد.

بررسی برخی تفاوت‌های اساسی بین مبل راحتی و استیل نیز می‌تواند تا حد زیادی به تصمیم گیری شما کمک کند. به عنوان مثال مبل‌های راحتی همانطور که از اسمشان مشخص است برای استفاده دائمی و استراحت در فضای منزل مناسب هستند این در حالی است که مبلمان استیل با وجود ظاهری شیک برای استفاده مداوم راحت نبوده و عملا محیط مناسبی برای استراحت ایجاد نمی‌کند.

یکی دیگر از تفاوت‌های میان مبل استیل و راحتی، تفاوت ظاهری آنهاست. با داشتن مبلمان استیل یا سلطنتی در منزل خود، شما محیطی مجلل و با شکوه ایجاد می‌کنید اما با استفاده از مبل‌های راحتی فضای محیط تا حد زیادی راحت و خودمانی می‌شود.

مورد دیگری که می‌توان از تفاوت‌های این دو سبک مبل ذکر کرد، تفاوت میان تغییرات دکوراسیون است. با استفاده از مبلمان استیل چیدمان فضا باید به گونه‌ایی باشد که هماهنگی و هارمونی بین المان‌ها ایجاد شود و معمولا نمیتوان با تغییرات جزئی، تاثیر خاصی در مدل دکوراسیون گذاشت. اما با استفاده از مبلمان راحتی دست شما برای ایجاد تغییرات با استفاده از اکسسوری‌ها و المان‌های دیگر تا حد زیادی باز است.

کدام مبل برای چه دکوراسیونی مناسب است؟

اگر داشتن فضایی شیک، مجلل، مبلمان چشم نواز با طراحی‌های زیبا برای شما خوش آیند است بدون شک باید با در نظر گرفتن فضای موجود به دنبال دکور کردن خانه با استفاده از مبلمان استیل باشید. امروزه با توجه به بالا رفتن تنوع مبل استیل می‌توانید به سادگی از میان رنگ‌ها و طرح‌های مختلف از ساده‌ترین شکل تا مجلل‌ترین شکل مبلمان استیل را برای منزل خود استفاده کنید. با استفاده از مبلمان سلطنتی منزل شما همیشه ظاهری شیک و چشم نواز خواهد داشت.

 

اما اگر ایجاد فضایی راحت، گرم و صمیمی در منزل برای شما اهمیت بیشتری دارد بدون شک باید مبل راحتی را انتخاب کنید. استفاده از این سبک مبلمان برای کسانی که علاقه زیادی به ایجاد تغییرات دکوراسیون و تغییر دادن اکسسوری‌ها و المان‌های دیگر پذیرایی دارند بسیار مناسب است. ست کردن مبلمان تکی متنوع با مبل راحتی و یا استفاده از اکسسوری‌های رنگی مانند کوسن، پاف، پتو مبل و … در این سبک چیدمان به سادگی امکان پذیر است. این در حالی است که در چیدمان با استفاده از مبل استیل تضادهای رنگی می‌تواند چشم نوازی فضا را از بین ببرد.

 

کدام مدل برای چه متراژی کاربردی است؟

بدون شک زیبایی و شکوه مبل استیل یا سلطنتی در پذیرایی با متراژ بالا بیشتر به چشم خواهد آمد و می‌توان گفت در فضایی با متراژ پایین استفاده از مبلمان استیل تا حد زیادی باعث ایجاد حس شلوغی و خفگی خواهد شد. در نتیجه بهتر است از مبلمان استیل در فضاهایی استفاده شود که متراژ بالا بوده و بتوان با فاصله مناسب ست مبلمان استیل را به گونه‌ایی قرار داد که زیبایی آن به سادگی به چشم بیاید. اگر متراژ پذیرایی شما به اندازه‌ایی بزرگ باشد که امکان قرار دادن دو دست مبل را داشته باشید، می‌توانید با تفکیک درست و اصولی، از مبلمان استیل در کنار مبلمان راحتی استفاده کنید. به نحوی که بخشی از خانه برای استراحت شخصی و خصوصی باشد و بخش دیگر مناسب پذیرایی از مهمانان.

اما اگر متراژ پذیرایی شما کوچک باشد مبلمان راحتی انتخاب مناسب‌تری هستند زیرا با وجود فضای محدود ضمن ایجاد محیطی راحت برای استراحت، فضای مفید خانه اتلافی نخواهد داشت. اگر با وجود داشتن پذیرایی با متراژ پایین تمایل به خرید مبلمان استیل دارید بهتر است از طرح‌های ساده‌تر و ست‌هایی با تعداد کمتر استفاده کنید.

پس اگر از لحاظ متراژ میخواهید بدانید برای منزل شما مبل راحتی بهتر است یا سلطنتی و استیل، برای فضاهای نشیمن متراژ بالا: سلطنتی، متراژ متوسط: استیل و برای متراژ کوچک مبل راحتی.

 

تفاوت قیمتی مبل استیل و مبل راحتی

بدون شک مبلمان استیل یا سلطنتی به دلیل داشتن تزئیناتی مانند منبت کاری، جنس پارچه و یا مرغوبیت جنس چوب که اهمیت بالایی در زیبایی مبل استیل دارد، قیمت بالاتری به نسبت مبل راحتی دارد. این در حالی است که اگر قصد دکور کردن منزل با مبل استیل را داشته باشید، برای ایجاد هارمونی مناسب، ملزم به پرداخت هزینه بیشتری برای تهیه المان‌هایی مانند پرده و فرش خواهید داشت که زیبایی مبل استیل شما به چشم بیاید.

اما در نقطه مقابل استفاده از مبلمان راحتی هزینه کمتری را به همراه خواهد داشت. زیرا اکثر مبلمان راحتی بدنه و شکل ساده‌تری دارند که شامل تزئینات جانبی و پرهزینه نخواهد شد و از سوی دیگر تکمیل دکوراسیون پذیرایی در کنار این مدل مبلمان هزینه کمتری دارد و می‌توان از المان‌های متنوع و ارزان‌تری نیز استفاده کرد. 

پس اگر بخواهیم انواع مبلمان را از لحاظ بودجه و مبلغ پرداختی مقایسه کنیم و بدانیم مبل راحتی بهتر است یا مبل سلطنتی و استیل، باید در نظر داشته باشین مبل سلطنتی گرانترین مدل مبل بوده و بعد از آن مبل استیل و راحتی در رده‌های بعدی از لحاظ قیمت قرار میگیرند.

 

نتیجه گیری

با توجه به تمامی موضوعاتی در بالا بررسی شده، با انتخاب درست مدل مبلمان چه از سبک مبل راحتی و چه مبل استیل با توجه به موقعیت قرار گیری، متراژ و… می‌توانید پذیرایی خود را به شکل مورد علاقه خود دکور کنید.

شما هم اگر تجربه‌ای از خرید، انتخاب و یا دکوراسیون انواع مبلمان راحتی، سلطنتی و یا استیل دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارین. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید